DR. MEHMET BOZDOĞAN

Dr Mehmet Bozdoğan          vefat

 

DR. MEHMET BOZDOĞAN AĞABEYİMİZİN ACI KAYBI

Dr. Sadık Özen

 

Darende- Balaban Bucağı’ ndan “BOZDOĞAN AİLESİ” nin bir bireyi olarak 1925 yılında dünyaya geldi. İlkokulu Balaban’da bitirdikten sonra orta ve lise öğrenimini Ankara’ da yaptı. Ankara Tıp Fakültesi’ nden 1949 yılında mezun oldu.  Ankara Tıp Fakültesi’nin ilk mezunlarından olan Dr. Mehmet Bozdoğan, Ankara Tıp Fakültesi’nde  Radyoloji Uzmanlığı ihtisası yaptı. Ve o tarihten itibaren Anafartalar Caddesi’ ndeki  Adliye Sarayı karşısında muayenehane açtı.  Büyük bir özenle çektiği filmleri ile kısa sürede Ankaralı hekimlerin ilgi odağı haline geldi ve ünlü hekimler arasında yer aldı.

Hemşehrilerinin her türlü sorunlarıyla yakından ilgilendi. Para pul düşünmeden onlara hizmet etti. Mesleki çalışmaları yanında,  Ankaragücü Takımı’ nın Genel Kaptanlığını yaparak, kulübünü başarıdan başarıya koşturdu. Uzun yıllar, çeşitli sosyal faaliyetleri yanında  hekimlik görevini de sürdürdü..

Vefatının Darendeli- Balabanlı  hemşehrilerimiz, hastaları ve hasta  yakınları tarafından büyük üzüntü yarattığına inanıyorum.  Çünkü her zaman için hekimlik mesleğinin ilkelerine bağlı bir hekim olarak çalışmıştır.

Ailevi yakınlığımız ve değerli bir meslek büyüğüm olarak varlığı ile her zaman iftihar ettiğim değerli ağabeyimin vefatından büyük üzüntü duydum.  Sürekli olarak Darende ve Balaban için bir hastane yaptırmak veya ihtiyaçları olan başka bir hizmette bulunak arzu ve emelindeydi. Hatta bu konuda benden yardımcı olmamı bile istemişti. Yoğun işlerim nedeniyle ne yazık ki bu konuda ona yardımcı olamadım. Son gördüğümde ise olması gerekenden fazla yaşlanmış olduğunu gördüm.

1960 yılında Darende’ye tayin olduğumda vedalaşmak için gitmiştim. Yirmi yıla yakın yanında çalışmış Bicir Köyü’nden Narey’ in (Narin) köyüne döneceğini söyledi ve onu bana emanet etti. Tabii ki Narin’e de benim için aynı şeyi söylemiştir.  Narin hiç evlenmemiş, iyi bir ailenin kızıydı. Sık sık Bicir’ e giderek onunla ilgilendim. Böylece Mehmet Bozdoğan ağabeyime  verdiğim sözü yerine getirdim.  Karşılığında o da benim o çevrede tanınmama katkı sağladı.

Kaçınılmaz son, bu değerli insanı aramızdan aldı götürdü. Allah rahmet eylesin. Cennet mekanı olsun. Ailesi, yakınları ve hemşehrilerimize başsağlığı diliyorum.