ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI

BASIN BÜLTENİ

DASEV TARAFINDAN  DÜZENLENEN “ ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI” KONULU KONFERANS İLGİ VE TAKDİR TOPLADI.

KONUŞMACI OLARAK, HEMŞEHRİMİZ PROF.DR. ABDULKADİR YUVALI’NIN KATILDIĞI TOPLANTI, 29.04.2015 TRİHİNDE SAAT:17.30’DA ADANA SANAYİ ODASI TOPLANTI SALONUNDA YAPILDI.

BANKACI VE YAZAR HİLMİ KEYHIDIR’IN SUNUMU İLE DASEV  YÖNETİM KURULU BAŞKANI M. NEVZAT BUYURGAN AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPTI.

BUYURGAN : “BU GÜN BURADA, YILLARDAN BERİ TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN DÜŞMEYEN, SON GÜNLERDE DE  ÖZELLİKLE VE ISRARLA DÜNYA GÜNDEMİNDE TUTULAN “ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI” KONUSUNU MASAYA YATIRACAĞIZ.

BU ÖNEMLİ KONUDA DEĞERLİ HOCAMIZ PROF. DR. ABDULKADİR YUVALI BİZLERİ AYDINLATACAKLAR. HOCAMIZ, ERCİYES ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ TARİH BÖLÜMÜ PROFESÖRÜDÜR. KENDİLERİ AYNI ZAMANDA MİLLETVEKİLİ ADAYIDIR. ANCAK, ŞU ANDA,  BİLİM ADAMI KİMLİĞİ İLE ARAMIZDA BULUNUYORLAR.  YOĞUN ÇALIŞMALARI ARASINDA BİZLERE VAKİT AYIRDIKLARI İÇİN KENDİLERİNE  TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. MALUMUNUZ BU SORUN PARTİLERÜSTÜ VE MİLLİ BİR SORUNDUR…

ERMENİ DİASPORASI KULLANILARAK, DIŞARDA EGEMEN GÜÇLER, İÇERDE DE BİR TAKIM KÖTÜ NİYETLİ GRUPLARIN ELBİRLİĞİ İLE, TÜRK MİLLETİNİN İŞLEMEDİĞİ BİR  İNSANLIK SUÇU ZORLA KABUL ETTİRİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR.

İFTİRA KUMPANYASININ ÖNÜ KESİLMEDİĞİ TAKDİRDE, BU  KARARLARI MÜTEAKİBEN, TAZMİNAT VE TOPRAK TALEPLERİNİN ÖNÜMÜZE KONACAĞI ENDİŞESİNİ TAŞIMAKTAYIZ” DEDİ.

Sayın, PROF. DR. ABDULKADİR YUVALI’YA SÖZVERİLDİ.

PROF. DR. ABDULKADİR YUVALI, ERMENİLERİN BİZANS İMPARATORLUĞU ZAMANINDAKİ İLİŞKİLERİNDEN BAŞLAYARAK, ANADOLUYA GELİŞLERİ, OSMANLI İMPARATORLUĞUNDAKİ AYRICALIKLI VE RAHAT KONUMLARI, 1914 VE ÖNCESİNDEN BAŞLAYAN RUS VE İNGİLİZ KIŞKIRTMALARI İLE OSMANLI İMPARATORLUĞUNU SIRTINDAN HANÇERLEMELERİ, ÜÇ MADDEDEN İBARET OLAN 27 MAYIS 1915 TARİHLİ TEHCİR KANUNU’NUN MAHİYETİ VE TEHCİR KANUNU İLE ERMENİLERİN OZAMAN OSMANLI TOPPRAKLARI ARASINDA BULUNAN SURİYE VE HAVALİSİNE GÖNDERİLMESİ, MİLLET-İ SADIKA OLARAK NİTELENDİRİLEN ERMENİLERE ALTIYÜZ SENE BOYUNCA VE EN KUDRETLİ ZAMANINDA  SOYKIRIM YAPMAYAN OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN,  NASIL OLUP DA 1915 YILINDA YANİ OSMANLININ EN ZAYIF ZAMANINDA SOYKIRIM YAPTIĞI YALANININ ARKASINDAKİ GERÇEKLERİ AKICI BİR DİLLE ANLATTI.

İKİ SAAT SÜREN TOPLANTI SONUNDA KATILIMCILARIN SORULARINI DA CEVAPLANDIRAN SAYIN ABDULKADİR BEY, SONUÇ OLARAK,ÜNİVERSİTELERİN VE HÜKÜMETLERİN BU KONUDA GÖREVLERİNİ YAPMADIĞINI, HER ÜNİVERSİTENİN TARİH BÖLÜMLERİNİN BU VE BUNA BENZER HAYATİ KONULARDA YERLİ VE YABANCI ARŞİVLERE ULAŞARAK, ARAŞTIRMA SONUÇLARINI RAPORLAR HALİNDE TÜRKİYE VE DÜNYA KAMU OYU İLE PAYLAŞMALARI GEREKTİĞİNİ, BU KONUDA ELÇİLERİMİZE VE KONSOLOSLUKLARIMIZA DA BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞTÜĞÜNÜ BEYANETTİ.

DASEV BAŞKANI BUYURGAN PROF. DR. ABDULKADİR YUVALI’YA VE KATILIMCILARA TEŞEKKÜR ETTİ, TOPLANTIYA SON VERİLDİ.