EMEKLİ BANKA MÜDÜRÜ MEHMET KARAKURT

MEHMET KARAKURT
MEHMET KARAKURT

Darende eşrafından ve iki dönem Belediye Başkanlığı          görevinde bulunan Abdullah Karakurt Bey’in oğlu olan meslektaşım    Emekli Banka Müdürü Mehmet Karakurt hemşehrim hakkında  oldukça anılarım mevcuttur.

Mesleki görevde halef-selef oluşumuzun bağlantısı ile kurduğumuz  yakınlıktan öte, birlikte olduğumuz birçok toplantı ve seminerlerde  birlikte olduk. Aileden gelen nezaketi ile, yaşıma ve hemşehri  oluşumuza atfen gösterdiği saygı birbirimizi  daha da  yakınlaştırmaya vesile oldu.

1980’li yıllardan beri kayda aldığımız nice anılar başında yumurta  ikizi olan kardeşi eğitimci  Kemal ile kendisini halaa bir anda ayırt  edemediğimin zorluğunu yaşamaktayım.

Beni bırakınız Adana Gazi Paşa bulvarında, tedavi gördüğü diş hekiminin koltuğuna Darende’den gelen kardeşi Kemal’i gönderip  verdiği sohbet bilgileri ile tedavi ettirmiştir.

Tesadüfü ayni dişten tedavi gören kardeşi Kemal; ikizinin verdiği bilgiye istinaden randevuya gidip hekimle bir hayli sohbetten sonra tedavi koltuğuna ” buyur ” ile oturmuştur.

Tedaviye başlanılan kişi aynı , ağız ayni , diş ayni , ifadeler aynı  ama diş üzerindeki işlem farklı olunca, hekim mesleği gereği bir şey diyemiyor, ama oldukça tedirgin oluyor, geziniyor biraz oturuyor, dünden ve günümüzden soru soruyor, istediği ve alması gereken cevapları aynen alınca bir karar varıyor. Büyün uğraşılardan sonra mesleki tecrübe ve bilgisini ve zekasını kullanarak “Mehmet bey ile siz ikiz olmayasınız” diye dorduktan sonra durum anlaşılıyor.  Bu arada yarım saat kadar zaman geçiyor.

Yine bir defasında da kardeşini,  samimi olduğu bir banka müdürü arkadaşına göndererek acilen 5 yüz milyon paraya ihtiyacı olduğunu söylemesini tembih ediyor.

Kardeşi Kemal, Müdür Bey’in makamına giriyor selam verip acilen 5 yüz milyon lira gerektiğini, biraz sonra şubeden göndereceğini söylüyor. Müdür Bey hiç tereddüt etmeden istediği parayı getirip teslim ediyor ve Kemal oradan ayrılıp gidiyor.

İlerleyen zaman içinde alınan para gelmeyince Şube Müdürü, Karakurt’a telefon açıp kasaya para gerektiğini söyleyince; Mehmet Karakurt “Sayın Müdürüm bir yanlışlığın olmasın ben bugün sizinle görüşmedim ve yanınıza uğramadım”  diyor. Bunun üzerine arkadaşı banka müdürünü bir telaş alıyor. Hemen personelini çağırıp soruyor. O da “Evet efendim, Sayın Mehmet Bey geldi ben de gördüm, sizden parayı aldı gitti” diyor. Bunun üzerine daha da telaşlanan arkadaşının yardımına Karakurt yetişiyor ve aldığı parayı getirip veriyor. Ardından arkadaşına önceki gelen kişinin ikizi olduğunu söylüyor. Müdürün şaşkınlığı yine de devam ediyor ve kendisini zor topluyor.

Birlikte olduğumuz anlarda, anlatımlarımı ilgi ile takip eden Karakurt, kayda aldığı örf ve adetleri, bireysel ve toplum içi faaliyetlerde tatbik etmeye özen gösterir. Kapıdan büyüğünden önce  içeri girmez. Büyüğünden önce masaya oturmaz. Büyüğü konuşurken söze karışmaz, dinler. Alınacak kararlara saygı gösterir. Bütün bunların yanında, lokantaların en güzelini seçer, sıra hesap ödemeye gelince “Büyüklerin önü geçilmez, yanlarında el cebe atılmaz, saygısızlık yapılmaz” görgüsünden elini cebine atmayıp birlikte olunan süre içinde  hiç harcama yapmaz.

Günler aylar sonra yapılan masraflardan hissenize düşen meblağ gelmedi diye istemede bulunacak olursanız alacağınız cevap anında hazır” Abi elini öptüğüm bizim adet ve töremizde küçüğün büyüğünün yanında harcama yapması uygun düşer mi ? Kurbanım , yedirilen ekmeğin parası istenir mi, siz devamlı görgü kuralını anlatmıyor musunuz.

Nerden aklıma geldi meslektaşım Mehmet Karakurt’u kalemime almak. Dün telefonum çaldı, “Abi Osman’ın sitesinde yirmi günden beri haberini okuyamıyorum,  bir baş sağlığı yazmışın orda durup duruyor, ben sizin anlatımlarınızı okumazsam hasta olurum. Ne oldu nerdesin, sen boş duraman, onu soruyum hele dedim. Senin MAŞARA köşen inanırmısın bana bir deva niteliğinde. Kalemine sağlık, yüreğine sağlık”  sözlerinin  bana ulaşmasından dolayı  kalemime alayım dedim ve geçmişi günümüze taşıdım.

Hakkımdaki güzel sözlerine teşekkürlerimi sunuyorum. Kendine de selam olsun. Başarılar dileklerimle…